7 zajímavostí o hokejovém puku
Co je to hokejový puk je všem asi jasné. Pokud se zajímáte o hokej, nejspíš budete vědět, že Česká republika je jedním z významných výrobců „kotouče“. Ale věděli jste, že puky používá i NASA? Přečtěte si 7 zajímavostí o hokejovém puku:
1. Nejstarší hokejové hry se hrály s kousky zmrzlého kravince.
To se datuje ke kořenům hokeje, kdy se hrálo venku pod širým nebem. Samozřejmě dnes hráči preferuji puk z vulkanizovaného kaučuku, ale možná kdyby se vrátili k původním „kravským“ pukům, užili bychom si jako diváci více zábavy.
2. NASA používá metodu „Two-Tone Hockey Pucks“ = Dvoubarevné puky, ke cvičení astronautů.
Pobyt ve vesmíru je pro kosmonauty velice náročný, a jedna z největších hrozeb, která na ně nahoře čeká, jsou volně letící nekontrolovatelné objekty. Srážka s nimi má fatální následky. Proto jsou astronauti cvičení ve speciálním výcvikovém středisku, jak mít kontrolu nad více objekty ve stavu beztíže najednou. A právě k tomu jsou používány dva puky dvou rozličných barev, které musí zvládnout držet pod kontrolou.
3. První moderní gumové hokejové puky byly vyráběny z nakrájených plátků míčku pro lakros.
Při prvních hrách v halách se původně používali celé lakrosové míčky, ale pro hru to bylo velice nepraktické, proto byl zaveden standart v roce 1885, kdy se míček nakrájel na třetiny, a hrálo se s prostřední částí.
4. Puk, jako takový, respektive jeho pojmenování slaví své narozeniny 7. února.
Vůbec poprvé bylo slovo puk oficiálně zaznamenané dne 7. 2. 1876 ve vydání Montreal Gazette, když tento výraz byl používán v mluvené řeči dlouho před tím. Ale oficiální zápis označení puk se datuje právě k 7. únoru, takže pro NHL a lední hokej je to jeden z mnohých významných dnů v historii.
5. Nejrychleji letící hokejový puk o rychlosti 183 kilometrů za hodinu.
Alexander Ryazantsev, hráč ruské KHL, zaznamenal světový rekord, když jeho střela dosáhla rychlosti 183 kilometrů za hodinu. Druhý nejrychleji letící puk vyslal jeho kolega z KHL Denis Kulyash a jeho střela měla razanci 177,72 km/h. Do té doby byl rekordmanem Zdeno Chara, jehož střela měla rychlost 170,43 km/h.
6. Televizní stanice FOX použila jako první „high-tech“ hokejový puk.
V roce 1996 představila televizní stanice FOX svůj první „high-tech“ puk, kterému se také někdy říká „FoxTrax“, v televizním vysílání, aby byla lépe vidět trajektorie letu puku. Puk měl v sobě malý mikročip, který vysílal přes infračervený signál do počítačů dráhu letu puku a barevně (červeně či modře) je na obrazovkách zvýrazňoval a vytvářel kolem nich svatozář.
Fanoušci i hráči byli ale pobouřeni a tvrdili, že znázornění pohybu puku není správné. Navíc cena puku měla být údajných 50.000,- USD, takže se stanice po roce rozhodla puky z ledu stáhnout.
Podívejte se na záznam z utkání hvězd hraného s pukem high-tech.
7. České puky na mezinárodní scéně.
Náchodská společnost Rubena představila své puky na Zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014, se kterými bylo odehráno celé mistrovství. Zimní olympijské hry v Salt Lake City v roce 2002 byly odehrány také s českými puky, a to od výrobce Gufex. Stejná firma zařídila puky i pro Mistrovství světa v hokeji v Rusku v roce 2007, kdy česká společnost dodala do Moskvy přes 5000 puků. V minulosti využívala IIHF puky ze slovenské firmy Vegum z Dolních Vestenic, se kterými se například hrálo na slavných olympijských hrách v Naganu v roce 1998.