Česko – USA 19.5.2016 – zápas roku se blíží
Zápas roku se nezadržitelně blíží. Pravidla turnaje mistrovství světa v ledním hokeji jsou nekompromisní. Všechny vynikající skutky a výsledky jsou dnešním dnem bez milosti smazány. Vítěz čtvrtfinálového duelu postoupí do semifinálových bojů o medaile, poraženému zbudou jen oči pro pláč. Nehledě na počet gólů, které nastřílely, nehledě na počet bodů, které týmy v předchozích sedmi zápasech vydobyly, se bude nyní rozhodovat v jednom šedesátiminutovém střetnutí.
Důležitost zápasu
Českému týmu, který dominoval moskevské základní skupině a má za sebou odpracováno obrovské penzum velmi kvalitní práce, byl nakonec přisouzen nepříjemně obtížný soupeř z opačného kontinentu naší planety – hokejisté Spojených států amerických.
Ve čtvrtek od 15:15 se v Ledovém paláci moskevského Parku legend rozhodne o tom nejpodstatnějším. V tuto chvíli je již možné říci, že čeští hráči, jenž museli před začátkem turnaje čelit častému podceňování a nedůvěře, nezklamali. Tento mladý tým ukázal, že má perspektivu a může na světové scéně vyrovnat, či dokonce předčít úspěchy svých slavnějších předků. Vítězství v takto obtížné skupině A je něco před čím musí mít celý hokejový svět respekt. K tomu, aby se mohli naši borci zapsat do kroniky světového hokeje je však nutné zvládnout ještě jeden čtvrtfinálový zápas.
Výhodnější pozice
Naši budou mít ve čtvrtečním utkání jako vítěz skupiny A k dispozici všechny papírové výhody domácího týmu – vedle výběru barvy dresů i výběr střídačky. Budeme se tedy moci rozhodnout, zda budeme ve dvou ze tří třetin blíže k útočnému či obrannému pásmu, podle toho jakou taktiku naši trenéři zvolí.
Brankářská jednička
Je téměř jisté, že informace o naší brankářské jedničce budou podléhat přísnému utajení. Pravděpodobnější je varianta s Dominikem Furchem, který má zatím na turnaji lepší procentuelní úspěšnost a ze třech odchytaných utkání byl překonán pouze jednou. Jeho kamarád a hotelový spolubydlící Pavel Francouz má naproti tomu mnohem lepší úspěšnost v samostatných nájezdech. Francouz udržel v této dovednostní disciplíně čisté konto proti Lotyšům, Furch naproti tomu nezachytil ani jeden ze tří dánských blafáků. Nutno však podotknout, že oba naši gólmani čelili ve všech utkáních velmi rozdílným situacím a jejich výkonnost je dlouhodobě vyrovnaná. Účast kteréhokoliv z nich nebude překvapením. Ať už nastoupí Francouz nebo Furch bude jeden z našich mladých brankářů čelit obrovskému psychickému vypětí. Zaslouží si proto plnou důvěru a podporu svého týmu i celé české veřejnosti. Pokud to nevyjde, nedá se nic dělat kluci. Je to na vás, my budeme držet všechny palce.
Vsaďte si u TipsportuBonusy: 150 Kč na hráčský účet a až 50000 Kč bonus na vklad. |
Vsaďte si u FortunyBonusy: 100 Kč na ruku nebo 300 Kč sázka bez rizika nebo bonus až 5000 Kč na vklad. |
Vzájemná bilance
S týmem USA se v historii ČR překvapivě příliš často neutkáváme. Většina duelů, ke kterým jsme proti nim nastoupili, však měla punc nejvyšší důležitosti. Suveréně nejslavnějším střetnutím je čtvrtfinále olympijského hokejového turnaje v Naganu 1998, kde se vůbec poprvé v historii představili všichni nejlepší světoví hokejisté, včetně slavných hvězd z NHL jako např. Gretzky, Lemieux nebo Hull.
Český tým byl v té době v roli jasně podceňovaného outsidera. Je pravdou, že Američané byli tenkrát lepší a proti jejich případnému postupu by nikdo nemohl nic namítat. Nebýt fantastických butterfly zákroků našeho brankáře Dominika Haška, odjížděli bychom z Japonska s prázdnou. Rozhodující gól byl připsán jednomu z našich největších hokejových velikánů – Jaromíru Jágrovi, který svým typickým způsobem oblafl u mantinelu svého osobního strážce Cheliose a dělovou střelou zápěstím z právé strany prostřelil brankáře Mika Richtera. Za hlasitého řevu Roberta Záruby pak přátelským salutem oslavil svůj nejdůležitější gól v národním týmu. Češi tak zvítězili po brankách Ružičky, Jágra, Ručinského a Dopity nakonec pohodlným výsledkem 4:1 a odstartovali svou cestu za triumfem na turnaji století.
V letech 2004 a 2005 poté přišly další slavná čtvrtfinálová klání s tímto soupeřem. V roce 2004 jsme na MS před domácím publikem v Praze byli horkými favority na postup pro změnu my. Po spanilé jízdě základní skupinou jsme dlouho kontrolovali a dominovali i klíčovému pražskému čtvrtfinále. Vedli jsme 2:0 a nic nenasvědčovalo výraznějším problémům. Po smolném slepenci dvou gólů ve třetí třetině, z nichž jeden byl vlastní, však nakonec Američané dobyli Prahu po samostatných nájezdech. O rok později ve Vídni 2005 se nám však podařil dokonalý revanž, když jsme cílevědomé reprezentanty země hamburgerů a Coca Coly porazili v zápase s naprosto identickým průběhem a dokráčeli nakonec k titulu mistrů světa.
Z 18 odehraných zápasů máme s USA v podstatě vyrovnanou bilanci 9 výher, 1 remíza a 8 proher.
Síla USA
Američané přivezli do Moskvy sice mladý, zato však velmi nebezpečný tým. Jednou z největších hvězd jejich týmu je pravděpodobná jednička příštího NHL draftu – osmnáctiletý Auston Matthews. Tento nesmírně talentovaný hráč, narozený v San Franciscu, se v minulé sezóně rozhodl k poněkud netradičnímu kroku a odjel z Ameriky sbírat hokejové zkušenosti do Švýcarské ligy v barvách Curychu, kde vyprodukoval ve 36 zápasech neuvěřitelných 46 bodů.
Spojené státy čekají na zlato z MS už dlouhých 56 let (naposledy se jim to podařilo v roce 1960). Velmi často a pravidelně však opouštějí dějiště šampionátu s drahocenným kovem na krku a vypjaté čtvrtfinálové duely mají v oblibě. Na loňském turnaji v Praze obrali o bronz právě naši hokejovou reprezentaci. Američané mají tradičně velmi sebevědomý a ambiciózní tým. Pro řadu hráčů je MS šancí jak si vypracovat jméno a pozici ve svých zámořských klubech. V sestavě je například nejlepší střelec AHL, člen druhého týmu legendárních Medvědů z Bostonu – Frank Vatrano. V brance by se mohl představit spoluhráč našeho kapitána Tomáše Plekance – montrealský Mike Condon, což by mohlo být pro naše střelce mírnou výhodou. Uvidíme však jakou taktiku zvolí new jerseyský kouč Hynes, neboť ten do klíčového souboje o čtvrtfinále se Slovenskem Condona nenasadil.
Hynesovým svěřencům se však zatím na šampionátu příliš nedaří. Z úvodního zámořského derby s Kanadou se odplazili z ledu s debaklem 1:5, následně v gólové roztržce přestříleli Bělorusko 6:3, poté těsně podlehli Finsku 2:3 a přidali dvě povinné výhry nad Francií 4:0 a Maďarskem 5:1. V předposledním zápase pak inkasovaným gólem z poslední minuty odevzdali všechny tři body společně se třetím místem ve skupině Němcům (výsledek 2:3), aby pak museli prohrou v prodloužení (2:3) zachraňovat postupové čtvrté místo v zápase se Slovenskem.
Výsledkově zatím z Američanů příliš velký strach nejde, ale je pravděpodobné, že budou na utkání s námi mnohem lépe psychicky připraveni a rozhodně nemůžeme z jejich strany očekávat bázeň a respekt, naopak se poženou v duchu své nátury za úspěchem s odhodláním, agresivitou a dvousetprocentním výkonem. Spojené státy nikdy v základní skupině příliš nepřesvědčovali a své nejsilnější zbraně si vždy takticky šetřili na zápas o všechno.
Celkové vyhlídky
Očekává se proto velmi vyhrocené drama, plné osobních soubojů, šarvátek a infarktových momentů před oběma bránami. Trenér Vůjtek bude mít za úkol připravit svůj tým na toto střetnutí především po taktické stránce. Je nutné na soupeře vlétnout, pokusit se mu hned od začátku čistou hrou přistřihnout křidélka a nedopustit růst jeho sebevědomí. Nejtěžším aspektem bude skloubit vyváženou synergii mezi nasazením, disciplínou a strategickou vyzrálostí. Oč mladší tým však na šampionátu máme, tím zkušenější trenér na naší lavičce sedí. Trenér Vůjtek má za sebou bohatou kariéru s mnoha náročnými momenty a věřme tedy, že naše ovečky budou pod jeho ochrannými křídly v dobrých rukách.
Zápas můžete sledovat online na ČT Sport (19.5. od 15:15). Pro dokonalý zážitek ze sledování doporučujeme televizi Samsung UE65KS7502.