Československo nastupuje na scénu
1933 je rokem, kdy poprvé v historii zavítá šampionát do Prahy, kde domácí Čechoslováci obsadili příčku za duem USA a Kanada – jedná se o náš druhý kov v historii.
O pět let později se národní týmy opět scházejí v Praze a opět bronz pro domácí. Jen první dvě místa byla obměněna – zlatí skončili Kanaďané, stříbrná pak Velká Británie, tehdy uznávaná značka, která v Praze 1938 získala čtvrtou medaili v řadě – 1936 na olympijských hrách v Garmisch-Partenkirchenu brali dokonce zlato.
Období druhé světové války zamíchalo kartami i na hokejové scéně. Velká Británie ve zmíněném roce 1938 vybojovala sice bronz a byla to hokejová velmoc, ovšem od té doby už se na jejich hrudích neleskl žádný cenný kov. Nikdy. Válkou vysátá Británie jednou provždy vyklidila pozice hokejových králů. A už se mezi ně nevrátila.
Přehled medailistů mistrovství světa a olympijských her mezi lety 1920 a 1938 (www.matejnovobilsky.cz)
Teprve až po válce přišly velké časy Československa. Hned na prvním turnaji v roce 1947 (opět v Praze) jsme získali zlatou medaili. O dva roky později ve Stockholmu zase
– a nechali jsme za sebou oba zámořské giganty. Kdo však tušil, že za rok v Anglii bude mít mistrovství světa pro úřadující šampiony z Československa velice hořkou příchuť?